Wielu rodziców wybierając hotel szuka takiego, który jest odpowiednio dopasowany do potrzeb najmłodszych. Wiele ośrodków specjalizuje się w przyjmowaniu rodzin z dziećmi, a ich oferty są coraz doskonalsze i atrakcyjniejsze z każdym rokiem. Jak powinien wyglądać hotel przyjazny rodzinom z dziećmi?

Zacznijmy od rzeczy typowo podstawowych. Standardem jest już opcja z możliwością dostawienia łóżeczka do pokoju. Inne dogodności to fotelik do karmienia, podnóżki i stopnie dla dzieci, które ułatwiają czy to korzystanie z umywalki czy ubikacji. W większych przybytkach czy też apartamentach montowane są barierki zabezpieczające czy to przy schodach czy przy balkonach. Niektóre hotele w swoim portfolio mają takie drobiazgi jak kredki i malowanki, kąciki z zabawkami, ale również kapcie dla dzieci, szlafroki, ręczniki czy nawet szampony i mydła specjalnie przeznaczone dla dzieci. Każdy hotel, który jest przyjazny dzieciom w karcie dań w restauracji posiada dania odpowiednie dla najmłodszych. Takie dania są mniejsze niż te regularne, za czym idzie tańsze, ale również zwykle atrakcyjniejsze wizerunkowo. W trakcie oczekiwania na posiłki dzieci mogą skorzystać z kącika zabaw, gdzie znajdą zestawy do rysowania, klocki, czy też inne zabawki. Często również w takich hotelach można poprosić o przegotowaną wodę by móc przygotować odpowiednie danie dla najmłodszych członków rodziny. Przydatną sprawą również jest ogólno dostępna mikrofalówka, w której rodzice mogą odgrzać przygotowane wcześniej przez siebie posiłki dla maluszków. Każdy hotel przyjazny dzieciom będzie wyposażony w rozbudowany plac zabaw. To właśnie tam dzieciaki będą się bawiły z innymi dziećmi, a rodzice będą mieli chwilę na odpoczynek przy kawie czy herbacie. Dzieci uwielbiają ruch na świeżym powietrzu, a dla najmłodszych powinny być wydzielone odpowiednie sekcje odpowiednio ogrodzone i zabezpieczone.

Hotel powinien również zapewnić dzieciom animatora, który zorganizuje ciekawe zajęcia i zabawy. W tym czasie rodzice mogą zająć się innymi sprawami. Należy jednak pamiętać, iż są pewne ograniczenia wiekowe i przykładowo dzieci do lat 5 muszą w dalszym ciągu pozostawać pod opieką rodziców lub opiekunów. Na koniec jedną z największych atrakcji, którą powinien dostarczyć hotel przyjazny dzieciom jest basen. Dzieci uwielbiają ślizgawki, bicze wodne i inne wodne atrakcje. Dla najmłodszych mogą być odpowiednio przystosowane brodziki. Każdy hotel w swoich broszurkach lub na stronie internetowej powinien informować przyszłych gości o ofercie skierowanej dla najmłodszych oraz o kosztach takich atrakcji. Dodatkowo powinien być przygotowany regulamin, który jasno ukaże rodzicom jakie są ich prawa, ale i obowiązki związane z atrakcjami dla dzieci.