Ekologia jest bardzo ważnym aspektem naszego życia, wielu przedsiębiorstwom czy firmom zależy by były postrzegane jako ekologiczne i przyjazne środowisku. Nie inaczej jest z hotelami. No właśnie, czym są hotele eco? Czym powinny się charakteryzować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Co jakiś czas pojawiają się badania przeprowadzane w celu sprawdzenia czy dany hotel spełnia normy ekologiczne, tym samym czy jest hotelem postrzeganym jako eco. Wynikiem przeprowadzania takich badań jest nie tylko coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, ale również coraz częstsza debata na temat negatywnego wpływu turystki na środowisko. Nie oznacza to, że hotelarze negatywnie wpływają na środowisko (przynajmniej nie wszyscy), jednak prawda jest taka, że o środowisku muszą już myśleć na etapie wyboru chociażby działki pod zabudowania. Hotel eco powinien charakteryzować się dobrym dojazdem komunikacją zbiorową, która korzystnie wpływa na ograniczenie emisji spalin. Wiele hoteli proponuje swoim gościom możliwość wypożyczenia rowerów, rowerów wodny, kajaków i innych atrakcji ekologicznych. Takie działania promują nie tylko zdrowy tryb życia, ale również motywują do poznania regionu. Wiele hoteli coraz częściej uzupełnia swoje zapotrzebowanie na elektryczność odnawialnymi źródłami energii. Dzięki temu oszczędzają na rachunkach, a najważniejsze ograniczają emisje spalin. Przemyślane planowanie również ma bardzo duże znaczenie. Tak prozaiczne wydawałoby się meble, a więc to z czego są zrobione również ma znaczenie. Zastosowanie odpowiednich materiałów pokazuje, iż hotel dba o środowisko w każdym detalu.

Inne ważne sprawy dla hoteli eco to oczywiście segregacja śmieci, która powinna być zapewniona nie tylko pracownikom, ale również gościom hotelowym. Sprzęty elektroniczne w pokojach również powinny być jak najnowsze, czyli energooszczędne. Mowa tutaj również o oświetleniu co przynosi wymierny pożądany efekt eco. Wiele rzeczy na wyposażeniu hoteli może być eco. Dobrym materiałem jest kokos, z którego wykonywane są między innymi materace do łóżek. Kokos gwarantuje, że na jego powierzchni rozwija się dużo mniej drobnoustrojów. Hotele ekologiczne często korzystają z towarów dostarczanych przez okoliczną ludność i rolników. Wybierają takie działania, by nie korzystać z oferty dużych hurtowni. W ten sposób hotele przyczyniają się nie tylko zwiększenia zarobków okolicznej ludności, ale również do zdrowia swoich gości poprzez nieserwowanie żywności przetworzonej. Wiele hoteli w swoich restauracjach stawia już na dania bezmięsne, a wiec robi ukłon w stronę wegan i wegetarian. Takie działania hotelu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska, ale również do zdrowia społeczeństwa, promując zdrowy tryb życia poprzez dietę oraz ruch. Czy hotele eco to przyszłość? My w to wierzymy, uwierz i Ty.