Każdy wie, że pięciogwiazdkowy hotel jest najlepszy. Jednak co konkretnie oznaczają gwiazdki, czego powinniśmy spodziewać się po hotelu jednogwiazdkowym? Czy gwiazdka gwiazdce równa jest? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym tekście.

Zacznijmy od tego, że prawda jest taka, iż gwiazdka nie jest równa gwiazdce. Niestety nie ma żadnych międzynarodowych wymogów, do których mogłyby się stosować hotele, żadna organizacja tego nie unifikuje. W każdym kraju wymogi do otrzymania odpowiedniej ilości gwiazdek są inne. Są też kraje, który w ogóle takiej klasyfikacji nie uznają. Należy pamiętać, iż oznaczenia gwiazdek należy traktować z dużym dystansem, a przed wyborem konkretnego hotelu upewnić się co jest wliczone w cenę danego pokoju. Jednak jeżeli mamy już owe gwiazdki to czego powinniśmy się po nich spodziewać? Zacznijmy od najniższej skali, a więc od hoteli jednogwiazdkowych. Oczywiście mówimy o hotelach znajdujących się w naszym pięknym kraju. Hotel jednogwiazdkowy powinien być oświetlony na zewnątrz oraz posiadać wyodrębnione wejście dla gości. Przed samym wejściem winno być miejsce postojowe przeznaczone dla gości, w celu podjechania na czas przyjazdu. Hotele, które nie znajdują się w zwartej zabudowie miejskiej powinny zapewniać parkingi, garaże lub miejsca postojowe. Powinny być one również strzeżone przez całą dobę. W samym hotelu powinna być zapewniona ciepła i zimna woda przez cała dobę, wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna oraz dostęp do telefonu i faksu w recepcji. Powinno być również wydzielone miejsce z dostępem do radia i telewizji.

Każdy z pokoi powinien posiadać podstawowe wyposażenie, a więc łóżko, szafę lub wnękę garderobianą, a także stoli lub szafkę nocną, biuro albo stół, krzesło (minimum 2), lustro, wieszak, lampkę nocną oraz lampkę służącą do pracy. Łóżko powinno zachować odpowiednie wymiary – jednoosobowe minimum 90×200 cm, a dwuosobowe minimum 140×200 cm. Na podłodze powinna być wykładzina dywanowa lub przynajmniej dywaniki przy każdy łóżku. Na oknach winny się znajdować żaluzje lub rolety oraz zasłony. Każdy z gości powinien mieć dla siebie przynajmniej jedną szklankę. Dodatkowo w pokoju powinien być zapewniony dostęp do co najmniej jednego gniazdka. Łazienka może być wspólna dla Kiku pokoi i może znajdować się na korytarzu. W przypadku łazienek w pokojach powinny być one wyposażone w wannę z natryskiem lub kabinę natryskową oraz umywalkę, wc i półkę. Dodatkowe wyposażenie to lustro, gniazdko z osłonką, śmietnik, a także klasyczny zestaw – mydełko lub dozownik z mydłem, jednorazowy kubek lub szklanka i ręcznik. Wielkość pokoi jest uzależniona od ilości gości, których mogą przyjąć. Pokój jednoosobowy powinien mieć minimum 8 metrów kwadratowych. Dwu, trzy i czteroosobowy to odpowiednio 10, 14 oraz 16 metrów kwadratowych. Pokoje pięcioosobowe i większe to minimum 20 metrów kwadratowych plus 4 metry na każdą osobę ponad piątą. W samym hotelu powinny być zapewnione takie usługi jak: budzenie, przechowywanie bagażu, wartościowych rzeczy, podawanie śniadań oraz codzienne sprzątanie pokoju lub na życzenie gościa hotelowego. Zatrudniony personel powinien być przeszkolony w zakresie udzielenia pierwszej pomocy.