Zawsze planując wyjazdy czy to wypoczynkowy czy to służbowy myślimy o odpowiednim zakwaterowaniu. Możemy wybrać hotel, ale równie dobrze motel albo hostel. Przed wyborem, któregokolwiek z nich dobrze by było znać różnie. W dzisiejszym artykule wskażemy te najważniejsze.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Zdarza nam się nagły wyjazd, musimy na szybkości znaleźć odpowiedni nocleg. Znajdujemy go, opłacamy i jeden z problemów z głowy. Gdzie wynajęliśmy lokum? W hotelu czy motelu? A może hostelu? Co to za różnica. A jednak. Czasami całkiem spora. Zacznijmy od moteli. Motel to rodzaj hotelu, jednak jego umiejscowienie jest znacznie inne niż klasycznych hoteli. Motel z zasady znajduje się blisko uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, a ich oferta skierowana jest raczej do osób zmotoryzowanych. Często znajdują się one blisko stacji benzynowych, dróg szybkiego ruchu, świadcząc usługi gastronomiczne. W odróżnieniu od hoteli w głównej mierze mają służyć jednorazowemu przenocowaniu. Często są to bardzo podstawowe miejsca noclegowe i nie można mieć od nich wielkich wymagań. Hotele natomiast udzielają już usług długoterminowych, mają lepsze zakwaterowania. Działają na podstawie odpowiednich przepisów oraz posiadają klasyfikacje w postaci gwiazdek. To wszystko wpływa na ich standard, usługi i wyposażenie. Są one dużo droższe od moteli i zwykle mają również całkiem inne lokalizacje.
Hostele to nie ma co ukrywać lokale, które można wynająć za najmniejsze pieniądze. Niby fajnie, jednak nie do końca. Charakteryzują się one tym, iż nasz pokój należy dzielić z wieloma innymi osobami. Można spotkać w takich przybytkach łóżka piętrowe. W hostelach wiele pomieszczeń to części wspólne – kuchnie, sypialnie, pokoje wypoczynkowe czy nawet łazienki. Takie luksusy jak telewizory czy radia to rzadkość, a generalne wyposażenie takich miejsc różni się w zależności od wieku hostelu i jego modernizacji. Często są one wynajmowane podróżnikom lub imigrantom zarobkowym i należy je dzielić z obcokrajowcami. Wiele hosteli jest podzielonych na sektory, które służą wszystkim gościom. Zdarza się, że hostele nie posiadają kuchnie w ogóle i o własne jedzenie trzeba się zatroszczyć w inny sposób. Te nowocześniejsze hostele natomiast posiadają wiele wygód – jak pokoje zabaw, dobrze wyposażone kuchnie, czy nowoczesne łazienki. Oczywiście wraz ze wzrostem standardu idzie również wzrost ceny. Hostele często posiadają własny regulaminy, który należy przestrzegać pod groźbą wyrzucenia z lokum. Ceny jak wspominaliśmy są różne i są uzależnione od nowoczesności, lokalizacji, wyposażenia oraz liczby osób wynajmujących pomieszczenia.